A tudós szerint sokan csak azért nem veszik észre, mi történik, „mert a valóságban más tempóban történnek a dolgok, mint azt az amerikai katasztrófafilmekben láttuk”.
A klímaváltozás épp a szemünk előtt, a saját életünkben zajlik
– mondta a hétvégi szélsőséges időjárásról és viharokról Ürge-Vorsatz Diána, a CEU professzora a Blikknek. A klímatudós szerint ezt sokan csak azért nem veszik észre, mert a valóságban más tempóban történnek a dolgok, mint azt az amerikai katasztrófafilmekben láttuk.
Ürge-Vorsatz Diána szerint a helyzet mindinkább ilyen lesz, a természet erői egyre nagyobb és nagyobb károkat fognak okozni. A tudós hozzátette: a szokatlanul heves szélsőségek a jövőben gyakoribbak lesznek,
ilyen lesz az átlagos időjárás.
A kutató szerint a mostani hatalmas inflációnak is köze van a klímaváltozáshoz: „Tavaly az aszály a kukorica háromnegyedét, a búza egynegyedét tönkre tette, és részben ez is okozza a mostani inflációt, ezt a kárt is mindenki elszenvedi, aki boltban vásárol.” Úgy fogalmazott: „Régen is voltak szélsőséges időjárási események, akkor is volt villámárvíz, nagy vihar, de kimutatható, hogy egyre gyakrabban fordulnak elő, a csapadék egyre intenzívebben esik, és mivel a talajt kizsigereltük, nem tud úgy felszívódni, elfolyni a víz. A fákat kivágtuk, pedig azok nemcsak a hőséget, de a villámárvizek okozta károkat is mérséklik.”
A klímatudós szerint vissza már nem lehet fordítani a folyamatot, olyan időjárásunk többé sosem lesz, mint amilyen a gyerekkorunkban volt, de még mindig lehet tenni azért, hogy ne legyen annyira rossz a jövőnk, ugyanakkor ehhez szerinte
lehet, hogy ökodiktatúrára lesz szükség.
„A demokratikus kormányok világszerte tisztában vannak vele, mekkora a baj, de nem hozzák meg a drasztikus döntéseket, mert akkor elveszítik szavazóbázisukat és megbuknak. Sajnos a demokrácia nem kedvez a válsághelyzetek megoldásának. Ha valaki nem nyitja fel az emberek szemét, lehet, hogy egyfajta ökodiktatúra keretében kell majd menteni, ami még menthető” – mondta Ürge-Vorsatz.
HVG