Az egyre fejlettebb mesterségesintelligencia-eszközök megkönnyítik a képek manipulálását, hamisítását, aminek súlyos következményei lehetnek. Fontos tehát, hogy legyen olyan megoldás is, ami az elejét veheti az ilyesfajta ügyködésnek.
Téves információkat terjeszthetnek, megkönnyíthetik a személyazonosság-lopást a mesterséges intelligencia által manipulált képek, és egyre nehezebb leleplezni a hamisítást. Az egyesült államokbeli MIT (Massachusetts Institute of Technology) részeként működő CSAIL (Számítástechnikai és Mesterséges Intelligencia Laboratórium) kutatóinak újdonsága, a PhotoGuard technika hatékony fegyver lehet ebben a harcban.
A hagyományos vízjelekkel ellentétben a PhotoGuad a kép bizonyos képpontjait módosítja, és ezzel összezavarja a mesterségesintelligencia-algoritmusokat, miközben teljesen láthatatlan marad az emberi szem számára.
A PhotoGuard kétféleképpen támad. A „kódoló” módszer bonyodalmakat okoz a képen lévő pixelek helyzetét és színét leíró információkban. Ez a változtatás megakadályozza, hogy a MI megértse, mit néz. A második, „diffúziós” támadásként ismert módszer a képet egy másiknak álcázza az MI szemében. Ez úgy történik, hogy információt vesznek egy másik célképről, és a forrás képpontjait úgy módosítjuk, hogy azok hasonlítsanak ahhoz, ami elfedi a képet a mesterséges intelligencia szemében.
Mindez azt jelenti, hogy a MI-eszközök képtelenek lesznek valósághű mélyhamisításokat generálni a rendszerükbe tanítási célból betáplált fotók alapján. A PhotoGuard így lényegében immunissá teszi az eredeti fotót a MI rosszindulatú szerkesztéseivel szemben, miközben a változtatásokat nem látja az ember.
Természetesen egyetlen megoldás sem tökéletes (egyelőre), és a PhotoGuardnak is megvannak a korlátai. Azonban minél több fejlesztő dolgozik együtt, annál jobban meg lehet erősíteni a PhotoGuard-védelmet az alattomos próbálkozásokkal szemben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
HVG