Tech: 600-700%-kal gyorsabban nézi át a leletet, 20-30%-kal pontosabban

Tech: 600-700%-kal gyorsabban nézi át a leletet, 20-30%-kal pontosabban

Vastagbélszűrés okoskapszulával, bőrgyógyászapp, beszédhang alapján azonosított mentális betegségek – csupán néhány olyan megoldás, amely már hazánkban is elérhető vagy éppen magyar kutatók munkáját dicséri, és a mesterséges intelligencia támogatásával változtatja meg mindazt, amit eddig az orvosi gyakorlatról gondoltunk. Az MI-alapú megoldások nem csak enyhíthetik az orvoshiányt, de olyan népbetegségek korai felismerését vagy akár előrejelzését is lehetővé teszik, mint a béldaganatok vagy rosszindulatú bőrelváltozások.

Egy idén tavaszi előrejelzés szerint a mesterséges intelligenciát (MI) alkalmazó egészségügyi megoldások piaca az évtized végére közel 188 milliárd dolláros szegmenssé nő, ami mintegy ezerszeres növekedést jelentene napjainkhoz képest. Ebből is látszik, hogy egy hatalmas orvostechnológiai ugrás szemtanúi vagyunk, mely első körben a képalkotó diagnosztika és a radiológia területét forradalmasítja.

„A mesterséges intelligencia jelenleg még nem képes arra, hogy orvosi döntéseket hozzon, viszont alkalmazásával több egészségügyi adatot tudunk elemezni, ráadásul pontosabban: a tapasztalatok szerint 600–700 százalékkal gyorsabban tudunk megnézni egy-egy vizsgálati anyagot a gépi asszisztenseink segítségével, ráadásul 20–30 százalékkal nő a szenzitivitás is, vagyis kisebb elváltozásokat is biztosabban tudunk érzékelni és azonosítani” – mondja Madácsy László, a Magyar Gasztroenterológiai Társaság mesterségesintelligencia-munkacsoportjának vezetője, Endo-Kapszula Magánorvosi Centrum vezetője. A szakember szerint rendkívül hatékony eszköz lehet az MI a döntéstámogatásban, az orvosok az eddiginél pontosan látják az esetek sürgősségét, azt, hogy ki igényel akár azonnali, életmentő ellátást.

Mesterséges intelligencia-alapú megoldásokat már hazánkban is alkalmaznak és fejlesztenek, így például mindenki által hozzáférhető az az applikáció, melybe fel tudjuk tölteni az anyajegyekről, bőrelváltozásról készült fotóinkat, a rendszer pedig 700-féle betegséget képes ez alapján azonosítani, javasol vény nélkül kapható készítményeket vagy szakorvoshoz küld minket. Vagy például tesztelési fázisban van az a magyar hangelemző szoftver, mely a beszédben jelen lévő markerek elemzésével felismeri, ha az alany depresszióban szenved, de irányulnak fejlesztések például a sportolói teljesítmény előrejelzésére is.

Persze globálisan számos forradalmi innovációt használnak napi szinten, elég csak a Da Vinci robotsebészeti eszközre gondolni (mely Magyarországon is végzett már műtéteket), és azon kívül, hogy a gépek a szakellátás terültére is beszivárognak majd, a prediktív analitika területén várhatók hatalmas áttörések, melyek lehetővé teszik bizonyos betegségek kialakulásának prognosztizálását és megelőző beavatkozások elvégzését, a szinte egyénre szabott kezelést – mondja a szakember.

Betegek tömegeinek életét változtatják meg a testen hordható eszközök, MI-funkciókkal ellátott okosórák és vércukormérő készülékek, melyek a Deloitte korábbi elemzése szerint nagyjából

300 ezer életet mentenek meg évente és 50 milliárd eurót takarítanak meg az egészségügynek Európa-szerte.

Népbetegséggé váltak az emésztőrendszeri daganatok, ezek diagnosztizálásában és korai kezelésében nyitott új korszakot a robotikailag vezérelt, mágnesesen irányított kapszulaendoszkópia, amely Madácsy László szerint már szintén elérhető Magyarországon. A megoldás lehetővé teszi a teljes tápcsatorna precíziós feltérképezését és az esetleges elváltozások gyorsabb felismerését, bizonyos modulok pedig akár a szövettani mintavételt is helyettesíthetik. Az MI bevonása a tapasztalatok szerint 99 százalékos hatékonysággal képes azonosítani a daganatos területeket, szemben a szakorvosok 70–80 százalékos arányával.

Meskó Bertalan: A jövő orvosi csapata: orvos, páciens és MI

A generatív forradalom orvosok és betegek millió számára tette hozzáférhetővé a mesterséges intelligenciát. Most az a kérdés, hogy kulturálisan miként ­lehet felkészülni egy paradigmaváltásra, amiben előbb a beteg lesz az orvosi csapat egyenrangú tagja, majd egy technológiai entitás is, az MI – írja orvosi jövőkutató szerzőnk.

Madácsy szerint utóbbi fejlesztés azért is komoly előrelépés, mert Európa-szerte komoly egészségügyi problémát jelent a béldaganatos esetek szaporodása. Különösen a vastagbélrák vált népbetegséggé, és az egyre fiatalabb korosztályt érintő elváltozás Magyarországon kiemelkedően sok áldozatot szed, évente körülbelül 5000 ember veszti életét emiatt. A szűrés és a korai diagnózis ezért kulcsfontosságú, amit ebben az esetben megnehezít az, hogy a hagyományos, tükrözéses módszer rendkívül kellemetlen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG