Halmokban állnak és egyre szaporodnak az illegális szemétlerakók az ország egész területén felbecsülhetetlen környezeti károsítást okozva. A kormány papíron harcot hirdetett az illegális hulladék ellen, és a szankciókat is szigorította – például azzal, hogy a hulladék illegális lerakását bűntettnek minősítette, valamint azzal, hogy a helyszínéül szolgáló ingatlan tulajdonosát is felelősség terheli a hulladék felszámolásában, ha annak forrása ismeretlen –, ennek ellenére úgy tűnik, sok esetben szándékosan nem lép fel az illegális lerakókkal szemben.
A brutális környezetszennyezés egyik oka, hogy az elmúlt években sokmilliárdos biznisz épült arra, hogy külföldről óriási pénzekért hulladékot szállítanak Magyarországra, amelyet itt feldolgozás céljából letárolnak. Miután a hulladékot akár éveken át idehordják, a feldolgozás sok esetben elmarad, a felelős cég pedig eltűnik.
Míg az utóbbi években elsősorban gumiabroncsokon alapulhatott az üzlet, óriási veszély, hogy lesznek, akik az akkumulátorhulladék lerakásában még ennél is nagyobb nyereséget szimatolnak majd. A jelek pedig aggasztóak: a hvg.hu is beszámolt arról, hogy illegális akkuhulladék-raktárra bukkantak a Gödtől nem messze fekvő Ikladon. Egy becsődölt, valamikor gumiabroncsok feldolgozását végző cég telephelyén nagy mennyiségű darált gumit és egyéb hulladékot tárolnak ellenőrizetlenül, itt volt illegálisan felhalmozva az akkumulátorgyártásból származó hulladék is.
Noha az illegális akkuhulladék lerakása hatalmas veszély, egyelőre eltörpül az illegális gumilerakókhoz képest. Erről tanúskodik, hogy végeláthatatlan hegyekben állnak a használt autógumik az ország több területén is – erről töltött fel több videót Tompos Márton, a Momentum szóvivője és frakcióvezető-helyettese a Facebook-oldalára. A politikus szerint a hatóságok az évek óta beérkező lakossági bejelentések ellenére sem tesznek semmit, ennek pedig – állítása szerint – az is oka lehet, hogy számos ilyen illegális lerakat Rogán államtitkárához köthető.
Vas megyében Sorkifalud külterületén a temetővel szemben, a hulladéklerakást tiltó táblától pár méterre hegyekben állnak a gumik, és Nagykölkeden is több ezer tonna gyúlékony gumiabroncs éktelenkedik 10 méter magas hegyekben – írja Tompos Facebook-oldalán.
A hvg.hu megkereste Nagykölked polgármesterét, Francsics Zoltánt, aki elmondta, hogy tudomása szerint a jelenleg felszámolás alatt álló Data-Tyre Kft. hordatta hozzájuk a hulladékot. Noha a cég évekkel ezelőtt próbált engedélyt szerezni az illetékes hivataloktól hulladékfeldolgozásra, azt nem kapta meg. Ettől függetlenül előtte és utána is százszámra hordták a kamionok a település közelébe külföldről – főként Ausztriából – a használt gumikat. Azt pedig kérdésünkre Tompos Márton fűzte hozzá a történethez, hogy tettenérés azért nem történt, mert valahogy mindig késve érkeztek ki a rendőrök, addigra már pont nem voltak ott a kamionok. Emellett azt állította, hogy korábban a felszámolás alatt álló Tyremix Kft. szinte bizonyosan a felszámoló tudtával hordta a gumikat Nagykölkedre.
Nagykölkeden Balassa Péter jobbikos képviselő is tartott sajtótájékoztatót arról, hogy mekkora probléma és mennyire szomorú, hogy ilyen lerakat kerülhetett ide. Tompos azonban a lapunknak elmondta, hogy mindez azért furcsa, mert Nagykölkeden a gumik a Szombathelyi Távhőszolgáltató telephelyén vannak, Balassa pedig e távhőszolgáltató felügyelőbizottságának tagja, majd sokáig az elnöke volt, és a felügyelőbizottsági jegyzőkönyvek szerint már másfél évvel ezelőtt is pontosan tudott az illegális lerakatról.
Tompos a céginformációs adatbázis és más nyilvánosan elérhető adatok alapján azonban azt is feltárta, hogy a Vas megyei telepek mellett a Veszprém megyei Devecseren, valamint Zalában, a Lenti mellett található elhagyott zajdai laktanya területén is brutális mennyiségű – ez utóbbi telephelyen számításai szerint 40 ezer tonna – illegálisan lerakott abroncsot tárolnak,
a lerakatok pedig Tompos videói szerint Rogán Antal államtitkárának, Benkő Tamásnak a családjához köthetők.
„Benkő Ádám, Rogán államtitkárának testvérének cége még 2016-ban kezdte Devecserre hordani a gumikat, aztán egy idő után az önkormányzatnak elege lett és eljárást indított ellenük, azonban csakúgy, mint Zajdán, itt is felszívódtak a környezetszennyezők”, amelyek Devecserben a felszámolás alatt álló Oktogon Rubber & Tyre Kft., Zajdán pedig a T.J.L. Gumirec Kft., egyaránt Benkő Ádámhoz köthetők cégek – mondta videójában Tompos.
Számítások szerint csak a zajdai lerakásból nagyjából egymilliárd forint haszna származhatott annak, aki a Gumirec nevében idehozta Ausztriából az abroncsokat
– mondta el egy ügyet ismerő forrásunk.
A T.J.L. Gumirec Kft-vel kapcsolatban a Telex is érdeklődött az illetékes kormányhivatalnál, akiktől azt a választ kapták, hogy „a volt Zajdai laktanya területén fiókteleppel rendelkező Kft. nem veszélyes hulladék előkezelésére és hasznosítására 2018-ban kiadott engedélyét a Zala Vármegyei Kormányhivatal 2023. április 5-én azonnali hatállyal visszavonta.”
A cég az engedélyezettnél nagyobb mennyiségben gyűjtött össze hulladékot, elmulasztotta a hasznosítási kötelezettségét, és nem volt érvényes telepengedélye sem.
Noha a kormányhivatal kötelezte a céget, hogy a gumihulladékokat távolíttassa el egy hulladékkezelővel, ha pedig ezt nem teljesíti végrehajtási eljárást indít a cég terhére, továbbá büntetőjogi feljelentést is tehet, azonban Tompos Márton szerint az otthagyott több ezer tonna abroncs egyelőre nem mozdult, a környezetvédelmi hatóságok pedig ott állnak, hogy ez van, nincs pénz az elszállításra.
A hvg.hu piaci forrásai szerint a behozott gumihulladék komplex feldolgozása (például granulálása vagy pirolízissel történő gázolajjá alakítása) a jelenlegi piaci helyzetben állami támogatás nélkül nem kifizetődő. Pályázati finanszírozás nélkül az ezzel foglalkozó cégek reális célkitűzése maximum az lehet, hogy a végső hasznosítással foglalkozó – július 1-től a Mohu – alvállalkozóivá váljanak. Mindennek fényében feltételezhető, hogy a gumihulladék külföldi behozatalával foglalkozó cégek jelentős része eleve nem számolt azzal, hogy a hulladékot záros határidőn belül feldolgozza. Többségük kezdettől arra játszhatott, hogy az elszállításért járó pénzeket zsebre teszi, majd eltűnik. Közben pedig valószínűleg nagyon sok embernek juthatott megfelelő boríték, hogy mindez ennyi ideig simán működhetett.
Nyitóképünkön autógumilerakat Devecseren. Forrás: Facebook / Tompos Márton
A hvg.hu megkereste a lerakókkal kapcsolatba hozható cégeket. Cikkünk megjelenéséig nem kaptunk tőlük választ. Amennyiben érkezik visszajelzés, cikkünket frissítjük.
HVG