Itthon: Polt Péter javaslatára a rendőrség jár utána, hová tűnt a Fudan egyetem alapítványa

Itthon: Polt Péter javaslatára a rendőrség jár utána, hová tűnt a Fudan egyetem alapítványa

A legfőbb ügyész feljelentésként értékelte a DK-s Vadai Ágnes kérdését a székházról-székházra költöző, de valójában sehol nem elérhető alapítványról, amely ráadásul úgy költött el tavaly 123 milliót fizetésekre, hogy nincs egyetem, amit fenntartson, éppen ezért jövője is kérdéses.

“Írásbeli kérdését feljelentésként értékeltem, és azt elbírálás céljából a BRFK V. Kerületi Rendőrkapitányságnak küldtem meg” – közölte a legfőbb ügyész hétfőn. Polt Péter ezzel a DK-s országgyűlési képviselő, Vadai Ágnes írásbeli kérdésére válaszolt, aki arra volt kíváncsi:

Az ügyészség szerint mi történt a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvánnyal?

Az alapítvány fő feladata közérdekű vagyonkezelő alapítványként a Fudan Hungary Egyetem fenntartása lenne, de a kínai Fudan Egyetem budapesti kampusza nem is létezik: évek óta tervezték, de pillanatnyilag a kormányzati beruházási stop által érintett, így jegelt beruházásról van szó, ahol egy kapavágás sem történt, ráadásul a kiszemelt ferencvárosi helyszínt is politikai vita övezi.

Annak ellenére, hogy érdemi feladat híján a közpénzmilliárdokkal kitömött alapítvány fenntartásának indokoltsága is megkérdőjelezhető, a szervezet 2021 óta működik, ráadásul ebben a “készenléti állapotban” is elég sok közpénzt költ el. Tevékenységének mégsincs nyilvános nyoma, sőt maga a szervezet sem érhető el, mivel székházból-székházba költözik, de sehol nem elérhető.

Noha a cégbírósági iratok szerint az alapítvány székhelye tavaly december óta Budapesten, egy VII. kerületi irodaházban van a Kéthly Anna téren, a nyár elején Tompos Márton, a Momentum politikusa hiába kereste ott őket. Kiderült, hogy az alapítvány április 15-én kiürítette az ott bérelt irodáját, de nem tudni hová mentek, az ellenzéki politikus nem bukkant a nyomukra, papíron továbbra is ott működnek.

A hvg.hu korábban írt arról, hogy az alapítványnál a személyi jellegű kifizetések tavaly is a költségek java részét tették ki, 123 millió forintot. Az 2021-es évhez képest egész évre vetítve ez a költségelem 49 százalékkal nőtt tavaly, pedig közben csak eggyel lettek többen. Az alapítványnak – mint a többi, “modellváltó” egyetemet fenntartó szervezetnek – van kuratóriuma és felügyelőbizottsága is.

A kuratórium elnöke amúgy az egyetlen a stábból, aki nem kap fizetést. Személye a tavalyi kormányváltás után változott, így lett Palkovics László helyett a Fudan-projektgazda új miniszter, Csák János az elnök. Később, a nyár közepén fokozták le a régi főigazgatót, Bertáné Bényi Krisztinát helyettessé. Az új főigazgató pedig az egykori Mediaworks-vezér, Szabó László lett.

Tavaly az “ügyvezetésre” összesen 25,18 millió forintot költöttek járulékkal együtt, vagyis a főigazgató – júliusig Bertáné, majd Szabó – havi bruttó 2,1 millióba került –, a közben főigazgató-helyettessé vált Bertáné Bényi Krisztina fizetését nem tüntették fel külön. Az öt kuratóriumi tag fejenként havi 811 ezer, a három felügyelőbizottsági tag pedig 740 ezer forintot kapott tavaly.

A 2022-es mérleg leadása óta egyébként újabb kádercsere futott végig a Fudan Alapítványnál. Az idén március végi változtatás szerint alig több, mint 8 hónap után leváltották az egykori Medaworks-vezér Szabó Lászlót a főigazgatói posztról. Bertáné Bényi Krisztina maradt főigazgató-helyettes, és a Szabót váltó operatív vezetőt is “házon belül” találták meg, mivel

az új főigazgató egy kezdettől fogva kuratóriumi tag, Szilas Andrea Cecília lett.

A kínaiul folyékonyan beszélő Szilas Andrea Cecília 2014-2017 között pekingi nagykövet volt – idő előtt lecserélték Pesti Imre fideszes országgyűlési képviselő fiára –, majd helyettes államtitkár, 2021-ig pedig miniszterelnöki tanácsadó. Most van egy állami állása is: a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága nemzetközi igazgatója. Azzal is bekerült a hírekbe, hog

a Pegasus-kémszoftverrel megcélzott személyek listáján az ő telefonszámát is azonosították.

Nemcsak Szilas Andrea Cecília lépett előre tavasszal a Fudan Alapítványnál, hanem más személyi változások is történtek. Kirúgták például a kuratóriumból a kezdettől, 2021-től fogva tag Horváth Leventét, aki túlzás nélkül állítható, hogy a Fudan Egyetem Budapestre telepítésének egyik ötletgazdájaként és fő támogatójaként volt ismert – ezért is került be a testületbe. Róla itt írtunk bővebben:

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG