Élet+Stílus: Kardot rántott a honvédelmi miniszter, amikor kilátogatott a “magyar Trónok harca” forgatására

Élet+Stílus: Kardot rántott a honvédelmi miniszter, amikor kilátogatott a “magyar Trónok harca” forgatására

Az 1456-os nándorfehérvári győzelem résztvevőinek katonaerényeire Szalay-Bobrovniczky Kristóf szerint “mi, mai magyarok is támaszkodhatunk”.

Egymásnak adják a kilincset a filmgyárban a fontos vendégek, most Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter látogatta meg a készülő Hunyadi-tévésorozat forgatását.

Korábban írtunk arról, hogy közel 7 milliárd forintot ad a kormány a Hunyadi-sorozatra (a Nemzeti Filmintézet pedig további 3,5 milliárdot). A tévésorozat első trailerét idén áprilisban mutatták be.

A miniszter a forgatáson maga is kardot ragadott, és a fotókhoz azt írta a Facebookra: Az 1456-os nándorfehérvári győzelem a törökök felett egész Európa sorsát és jövőjét megváltoztatta.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf szerint “a csata hősének, a bátor katonának és zseniális hadvezérnek, Hunyadi Jánosnak az életéről szól a Holló felemelkedése minisorozat.” Sőt, úgy vélte:

a tét ma sem kisebb: Magyarország békéje, Európa biztonsága.”

Nem bánt ilyen szűkmarkúan a dicsérettel a Hunyadi-minisorozat forgatását néhány hete szintén meglátogató Novák Katalin köztársasági elnök, aki a Trónok harcához hasonlította az alkotást:

A hvg.hu-n és a hvg.hu podcastokban részletesen foglalkoztunk a NER történelmifilm-fétisével: a Rákay Philip-féle Petőfi-filmtől és Aranybullától kezdve a Blokádon át a mohácsi csatáról szóló, szintén készülőfélben lévő Rákay-produkcióig közpénzmilliárdok folynak el.

Ráadásul olyan filmekbe megy a sok közpénz, amelyek minden szakmai megmérettetésen és a jegypénztáraknál elhasalnak, cserébe remekül ábrázolják a rendszer magáról alkotott „nemzeti-heroikus”, de a valósággal köszönöviszonyban sem lévő természetét.

Fülke: Van-e különbség egy 1953-as és egy 2023-as kurzusfilm között?

Amikor kormánypropagandisták készítenek közpénzmilliárdokból történelmi filmeket, amelyek képesek a tényeket is elferdíteni, csak hogy beférjenek az ideológiai keretbe, joggal vetődik fel a kérdés: nem láttunk mi már ilyet? Közéleti podcastunk legfrissebb adásában történész kollégánk, Lenthár Balázs mesélt arról, hogy mit akar mondani magáról és nekünk a rendszer az Aranybullához hasonló alkotásokkal, és milyen, olykor rémisztő hasonlóságot mutat ez a szocialista múlttal.

HVG