Tech: Marad a 30%-os sáp: lélegzetvételnyi időt kapott az Apple

Tech: Marad a 30%-os sáp: lélegzetvételnyi időt kapott az Apple

Az Epic Gamesszel való csatározás az egyik legjelentősebb jogi ügy az Apple életében, miután komolyan érinti vagy legalábbis érintené az App Store működését. A hercehurca valahogy nem akar véget érni, és egy újabb döntés most az Apple malmára hajtja a vizet, legalábbis átmenetileg. De persze aki időt nyer, az életet, pontosabban akár 30 százalékot is nyerhet.

A népszerű Fortnite játék fejlesztője és az Apple közötti jogi csatározás már évek óta tart. A történet előzménye, hogy az Apple 2020-ban kitiltotta a Fortnite-ot az App Store-ból, miután az Epic Games kiadott egy frissítést, amely lehetővé tette a játékosok számára, hogy külső módszerrel vásároljanak digitális érméket az App Store alkalmazáson belüli vásárlási rendszere helyett. Az Epic ezután beperelte az Apple-t, azzal érvelve, hogy a cég monopólium, és versenyellenes gyakorlatokat folytat az App Store irányelvei szerint.

A tét nem kicsi, és túlmutat két vállalat pereskedésén: valójában az Apple alkalmazásboltjában használt fizetési „szokásokat” érinti. Nemrégiben még úgy tűnt, nyerhet az Epic Games, és az Apple kénytelen lesz elfogadni, hogy a külső fejlesztők harmadik fél fizetési csatornáihoz is kapcsolódhassanak, azaz kikerüljék, hogy a pénzek az Apple-höz jussanak.

Az Apple természetesen fellebbezett ez ellen, és egy kerületi bíróság nemrégiben helyt adott az említett ítélet felfüggesztésére vonatkozó indítványnak. A bíróság ugyanis úgy döntött, hogy az Apple általában nem sértette meg a trösztellenes törvényt az iOS „falazott kertjével” kapcsolatos megközelítésével, de elrendelte, hogy vessen el olyan szabályokat, amelyek tiltják, hogy a fejlesztők a külső fizetési módokra vonatkozó „cselekvésre való felszólítást” helyezzenek el appjaikban.

A döntés 90 napig marad hatályban, és lehetőséget ad az Apple-nek, hogy elhalassza a változtatásokat, amíg a fellebbezést a Legfelsőbb Bíróság meg nem tárgyalja. Ez pedig azt jelenti, hogy az Apple továbbra is 30 százalékot kap minden vásárlás után. Az Apple tehát most azt akarja, hogy a Legfelsőbb Bíróság vessen egy pillantást az ügyre, és ha ezt megteszi, a döntése óriási hatással lehet az általunk ismert alkalmazásökoszisztéma jövőjére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG