Felfelé mutató hüvelykujj? Csak óvatosan használja

Egy kanadai bírósági döntés értelmében egy felfelé mutató hüvelykujj emoji használata akár meg is pecsételhet egy szerződést.

Mindennapi életünkben már rendszeresen használunk emojikat. Ezek a kis jelek ugyanis frappánsan fejeznek ki érzelmeket, így felesleges körül írnunk őket. Persze ne is vesszük túl komolyan ezeket, azonban mindez hamarosan megváltozhat.

Egy kanadai bíróság ugyanis úgy döntött, hogy a beleegyezést, elismerést leíró emoji, a felfelé mutató hüvelykujj akár hivatalos jelzésnek is tekinthető. A The New York Times számolt be egy vitáról egy kanadai gazdálkodó és egy gabonavásárló között, akik már régóta üzleti kapcsolatban álltak egymással. 87 tonna len vásárlása volt az üzlet tárgya, s a szerződésről a vásárló fél egy fotót küldött az eladónak, aki a feltartott hüvelykujj emojival válaszolt. A vevő ezt úgy értelmezte, hogy egyetért a szerződéssel, míg az eladó azzal érvelt, hogy az emoji csupán a szerződés kézhezvételének a megerősítése volt.

©

Vitájukkal a bíróságra mentek, ahol érdekes döntés született. A bíróság ugyan elismerte, hogy a szóban forgó emoji nem hagyományos eszköz egy dokumentum aláírására, azonban az adott körülmények között megfelelő módja volt az „aláírás két céljának közvetítésére”, azaz a szerződés végrehajtható.

A határozatban az is szerepelt, hogy a két fél régóta fennálló üzleti kapcsolatban állt egymással, és a korábbi vásárlási megállapodásokban is olyanokkal válaszolt az eladó, hogy „Jól néz ki” vagy „jaj”. A bíró szerint így a hüvelykujj emoji egy „elektronikus formájú művelet”, amely a dokumentum elfogadásának tekinthető.

Ez az eset – írja a Gizmodo – kihatással lehet az emojik nyelvi szerepét a hivatalos kommunikációban, legalábbis Kanadában igen nagy esély van rá. Az eladó fél védője figyelmeztette a bírót, hogy ez a döntés „megnyitja a lavinát” más ügyek előtt, hogy eldöntsék, mit jelenthetnek más hangulatjelek, például a kézfogás emoji. A bíró azonban kitart amellett, hogy a bíróság nem állhat útjába a technológiahasználat változó hullámainak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG